Co to jest franczyza

Co to jest franczyza

Franczyza to pomysł na biznes, z którego wszyscy mogą skorzystać, nawet jeśli nigdy wcześniej nie zajmowali się żadną działalnością gospodarczą. Franczyzobiorca uzyskuje licencję na prowadzenie kawiarni, restauracji, sklepu spożywczego czy odzieżowego, a wraz z nią niezbędne materiały szkoleniowe, marketingowe oraz tzw. know how. To zatem dość sprawdzony pomysł na biznes.

Wady i zalety franczyzy

Kawiarnia czy restauracja działająca na licencji, to również franczyza. Lody, a więc lodziarnia – jest jednym z wielu przykładów takiego biznesu, który będzie od nas wymagać zdecydowanie mniejszych środków finansowych. System franczyzowy ma swoje wady, jak i zalety, jednak wraz z podjęciem tego typu działalności, uzyskamy niezbędną pomoc w postaci np. części dofinansowania, materiałów szkoleniowych, wskazówek merytorycznych oraz instrukcji dotyczących dopełnienia formalności. Często musimy skrupulatnie wypełniać zalecenia franczyzodawców, postępować zgodnie z określonym planem działania, jednak dla wielu może się to okazać pomocą, a nie wadą. Są to bowiem zwykle bardzo sprawdzone procedury, które gwarantują biznesowy sukces i osiąganie zamierzonych zysków.

Czy franczyza się więc opłaca?

Można śmiało zaryzykować wniosek, że pomysł na biznes oparty na systemie franczyzowym może się opłacić, szczególnie jeśli jesteśmy początkującymi przedsiębiorcami. Z pewnością zyskamy dużą dawkę wiedzy, która w przyszłości pomoże się uniezależnić lub stworzyć własną markę franchisingu. Co ważne, warto zainwestować w renomowane firmy, które oferują sprawdzone systemy działania i realne zyski.